Home » Hobby » Oryginalny czy zamiennik? Jaki tusz do drukarki wybrać?

Oryginalny czy zamiennik? Jaki tusz do drukarki wybrać?

We większości sklepów z akcesoriami komputerowymi można nabyć zarówno oryginalne tusze do drukarek, jak i ich zamienniki. Oba typy tuszy mają swoich zwolenników i przeciwników, przez co trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z nich są lepsze. Warto więc wskazać mocne i słabe strony obu rozwiązań.

Cena

Nie da się ukryć, że zamienniki tuszy do drukarek są znacznie tańsze od modeli oryginalnych. Cena zamienników w wielu przypadkach jest nawet o połowę niższa, przez co jest ona niezwykle kusząca dla klientów. Tusz do drukarki o charakterze zamiennika niekoniecznie jest jednak tańszy podczas eksploatacji.

Ilość wydruków

Sporym minusem wielu zamienników jest ich niska wydajność. Bardzo często okazuje się bowiem, że tani tusz do drukarki kończy się kilkukrotnie szybciej niż tusz oryginalny, mimo że nie zwiększyła się ilość wykonywanych przez nas wydruków ani poziom zadrukowania kartek.

Jakość wydruków

Kwestia jakości wydruków jest ważna zwłaszcza w przypadku wydruków kolorowych. W przypadku korzystania z czarnych tuszów do drukarek nie jest ona tak istotna, gdyż czerń wygląda podobnie zarówno, gdy korzystamy z zamienników, jak i gdy wybieramy tusze oryginalne (zamienniki mogą dawać jedynie nieco mniej intensywny kolor). Różnica jest bardzo zauważalna dopiero wtedy, gdy wybieramy wydruk w kolorze. Większość zamienników nie jest bowiem w stanie dać nam ładnych, żywych i czystych barw – jedynie nieliczne tusze nieoryginalne podołają temu zadaniu.

Oryginalny zwykle lepszy

Zazwyczaj więc tusze oryginalne okazują się być lepsze od zamienników, mimo iż kosztują o wiele więcej. Jedynie nieliczne zamienniki dorównują im jakością i wydajnością, bądź też je przewyższają. Kupując tusz do drukarki, warto więc rozważyć zakup droższego modelu oryginalnego lub wybrać kartridż, który może być uzupełniany, a nie tylko wymieniany. Rozwiązanie to może pomóc zaoszczędzić sporo gotówki, zwłaszcza gdy drukujemy dużo i często.