Home » Budowlanka » Blachodachówka czy blacha falista? Co lepiej sprawdza się na pokrycie dachu?

Blachodachówka czy blacha falista? Co lepiej sprawdza się na pokrycie dachu?

g3011-541x450-cm-fitBudujesz lub remontujesz dom? Pomyśl nad tym, by znaleźć dobre pokrycie na dach. To bardzo ważne, bo to jeden z ważniejszych elementów podczas każdej budowy. Jak dobrać pokrycie i czym się kierować przy wyborze? Dowiedz się z naszego mini poradnika.

Blachodachówka na lata

Dobra blachodachówka to inwestycja, która przetrwa wiele lat. Jest wykonana z ocynkowanej i profilowanej blachy z rdzeniem stalowym. Do tego pokryta jest warstwami impregnatów antykorozyjnych i lakieru. To powoduje, że jest odporna na działanie promieni UV, a także deszczu i śniegu. Wytrzymuje bardzo długo. Wyróżnia się tez niebanalnym wyglądem. Producenci stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. Blachodachówki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, które można dopasować do estetyki budynku. To powoduje, że jej wykorzystanie jest bardzo powszechne wśród inwestorów. Stanowi ona nie tylko zabezpieczenia dachu, ale również element dekoracyjny domu. Doskonale prezentuje się szczególnie na dachach pochyłych. Choć na ryku jest ogromny wybór materiałów, to warto stawiać na produkty wysokiej klasy. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że wytrzymają one upływ czasu i będą doskonale wyglądać przez wiele lat. To bardzo ważne. Można zdecydować się co prawda na coś innego, ale wówczas można się spodziewać koniczności gruntowego remontu w ciągu kilku lat. Blachodachówka musi być więc starannie dobrana. Towary gorszej jakości zwykle różnią się rdzeniem, a także i użyciem cieńszej blachy. W efekcie nie są odporne na działanie szkodliwych czynników i znacznie szybciej się niszczą.

A może blacha falista?

Choć obecnie blachodachówki są zdecydowanie najpopularniejszym materiałem na budowy, to część inwestorów stawia na arkusze blachy falistej. To znacznie tańsze rozwiązanie. Sam montaż nie zajmuje tyle czasu. Zamawia się arkusze o określonej wielkości, które bardzo szybko się instaluje. Tym samym niewielkim nakładem pracy można zapewnić sobie szczelne pokrycie dachu. Niestety, takie wykorzystanie powoduje konieczność częstszych remontów, bo blacha nie jest tak wytrzymała jak blachodachówka. Z tego też powodu wykorzystuje się je najczęściej do montażu na domkach w ogródku, garażach, halach. W razie, gdy dach zacznie przeciekać zawsze można je wymienić na inne. Sporą wadą blach jest również to, że nie są one tak efektowne. Nie stanowią specjalnej ozdoby. Pełnią jedynie funkcje użytkowe. Niemniej jednak mają swoje stałe grono zwolenników, którzy są gotowi w nie inwestować.