Home » Budowlanka » Jak urządzić pokój ucznia?

Jak urządzić pokój ucznia?

Pokój ucznia to przestrzeń, która trzeba bardzo dobrze zaplanować. Nic dziwnego, skoro te kilkanaście bądź kilkadziesiąt metrów kwadratowych ma spełniać liczne funkcje, z pewnością jest to miejsce zabaw, miejsce nauki, miejsce do spania, miejsce do relaksu, a nawet miejsce do uprawiania sportu. Jak widać, przed rodzicami stoi nie lada zadanie, do którego należy bardzo, ale to bardzo się przyłożyć.

Oświetlenie

Po pierwsze należy zadbać o oświetlenie dla naszego dziecka. Gdy zaniedbamy tę niezwykle istotną kwestię, możemy sprowokować późniejsze problemy ze wzrokiem, a przecież ostatnie czego chcą rodzice to zaszkodzić swojemu dziecku. Zatem należy jak najlepiej zadbać o odpowiednią oprawę oświetleniową. Oprawa oświetleniowa – egniazdka.pl powinna uwzględniać światło ogólne w formie żyrandolu, czy lampy wiszącej. Do tego w pokoju powinny pojawić się punkty oświetlenia punktowego. Pierwszy z nich powinien być umiejscowiony na biurku, drugi w okolicach łóżka. Należy pamiętać, że nasz młody dorosły może chcieć poczytać swoją ulubioną powieść w łóżku.

Umeblowanie

Kluczowe jest w tym wypadku wydzielenie w pokoju kilku najważniejszych stref. Oczywiście, nie jest powiedziane, że nie mogą one na siebie zachodzić. Po pierwsze bardzo ważna jest strefa do nauki- powinna być ona odpowiednio rozplanowana. Nasze dziecko powinno mieć przestrzeń do przechowywania notatek, do pisania, wygodne krzesło do siedzenia i tablicę korkową czy magnetyczną do zawieszania najważniejszych potrzebnych informacji.

Strefa relaksu powinna być wygodnym miejscem, w którym nasze dziecko poczyta książkę, posiedzi z przyjaciółmi bądź pogra w gry na komputerze. Ta strefa powinna być nieco oddalona od tej przeznaczonej do nauki.

Strefa sportu może być naprawdę różnorodna. Bardzo ciekawym pomysłem jest umieszczenie na jednej ścianie pokoju drabinek, na których nasze dziecko będzie mogło poćwiczyć. To doskonały sposób na zwiększenie aktywności fizycznej u naszej pociechy.

Strefa snu powinna być oddzielona. Do tego należy przy niej umieścić punkt światła. Tak, by czytanie w łóżku nie kończyło się mrużeniem oczu i bólem głowy. Mała lampka postawiona pod odpowiednim kontem powinna idealnie wpisywać się w nasze potrzeby.

Jak widać, urządzenie pokoju ucznia, nie jest wcale takie łatwe. Warto jednak się postarać, by to miejsce spełniało jak najwięcej zadań. To sprawi, że nie będzie to tylko pokój nauki i spania, ale ulubione miejsce w całym domu! Wystarczy tylko poświęcić więcej czasu na zaplanowanie przestrzeni i wykonać adekwatny plan.