Home » Motoryzacja » Samodzielne malowanie auta

Samodzielne malowanie auta

car-number-188955_640Zanim przystąpimy do lakierowania naszego samochodu powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór lakieru. Lakier samochodowy powinien być idealnie dobrany pod względem kolorystycznym, powinien charakteryzować się również nienaganną jakością. Na wyborze lakieru nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ nieodpowiednio dobrany może nas paradoksalnie dużo kosztować.

Czym się kierować przy zakupie lakieru samochodowego?

Decydując się na lakierowanie auta mamy na względzie jego nienaganny wygląd. Naszym priorytetem powinien być tak dobrany kolor, który idealnie stapiałby się z fabrycznym lakierem naszego samochodu. Niekiedy potrzeba będzie szukać lakieru dedykowanego specjalnie dla naszego modelu samochodu, ponieważ nie będziemy mogli kupić odpowiedniego koloru. Możemy jednak wybrnąć z tej sytuacji kupując lakier samochodowy na specjalne zamówienie. Istnieją firmy specjalizujące się w wytwarzaniu specjalnych kolorów. Niekiedy do produkcji lakieru wystarczy podać markę samochodu i kod lakieru, czasami jednak dla wykonania odpowiedniego koloru należy dostarczyć firmie fragment samochodu, na podstawie którego zostałaby stworzona receptura

Inną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć jest dobra jakość naszego lakieru. Jeżeli zależy nam, żeby auto wyglądało nienagannie, nie miało żadnych odprysków, a jedynie idealną strukturę, powinniśmy zainwestować w lakier dobrej jakości. To da nam większą pewność, że nie będziemy musieli płacić za ewentualne poprawki i usuwanie szkód.

Rodzaje lakierów samochodowych

Lakiery samochodowe dzielimy na trzy kategorie. Pierwszą z nich jest lakier, który przy malowaniu samochodu będzie stanowił naszą bazę, podkład. Jego zadaniem jest przygotowanie karoserii naszego samochodu na położenie kolejnych warstw. Kolejnym typem lakieru, jest lakier, który będzie nadawał właściwego koloru, który zamierzamy uzyskać. Ostatnim z typów podstawowych lakierów jest nabłyszczacz, czyli po prostu bezbarwny lakier, który posłuży nam jako wykończenie całości

Lakiery charakteryzujemy również ze względu na kolory i składy chemiczne. Wyróżniamy tu lakiery wodne, które stanowią połączenie barwnika z wodą, lakiery akrylowe, a także ze względu na wykończenie – lakiery matowe, perłowe i metaliczne.

Lakiery samochodowe w sprayu

Dobrym i zarazem wygodnym sposobem na samodzielne pomalowanie samochodu jest lakier samochodowy w sprayu. Dzięki jego zastosowaniu nie będziemy zmuszeni korzystać z lakierowania w salonie samochodowym. Użycie lakieru samochodowego w sprayu jeżeli tylko będziemy przestrzegać instrukcji jego obsługi zapewni naszemu samochodowi elegancki i nienaganny wygląd.

Przystępując do malowania należy pamiętać, że lakiery samochodowe w sprayu powinny mieć temperaturę pokojową, dla uzyskania tej temperatury możemy włożyć je na jakiś czas do ciepłej wody. Kiedy nasz lakier posiada już właściwą temperaturę, należy nim energicznie wstrząsnąć, co spowoduje wymieszanie się pigmentów i w efekcie oczekiwany przez nas kolor farby. Zanim użyjemy lakieru na karoserii powinniśmy przetestować go na innym przedmiocie.