Home » Budowlanka » Jak dobierać gniazda elektryczne?

Jak dobierać gniazda elektryczne?

Gniazda są jednym z niewielu elementów instalacji elektrycznej, które są widoczne na zewnątrz. Wybór odpowiednich elementów tego typu będzie miał kluczowe znaczenie dla estetyki oraz funkcjonalności pomieszczenia. Jednocześnie nie można także lekceważyć kwestii związanych z bezpieczeństwem zamontowanych rozwiązań.

Jakie gniazda wybierać?

W budynkach mieszkalnych zazwyczaj instaluje się gniazdka elektryczne – EGniazdka ogólnego przeznaczenia, które mogą być wykorzystywane do zasilania różnych urządzeń. Konieczne jest jednak także zamontowanie gniazd, które będą wykorzystywane do określonych odbiorników.

Pierwsza grupa to głównie gniazda dwubiegunowe. W przypadku gniazd elektrycznych, które są przeznaczone do konkretnych odbiorników stosuje się rozwiązania dwubiegunowe i trzybiegunowe. Takie gniazda montuje się w pobliżu urządzeń, na przykład pralki, czy telewizora.

Gniazda elektryczne z bolcem

Do takich gniazd pasują jedynie wtyczki z wycięciem lub ze specjalnym stykiem tulejkowym. Ponieważ w wielu domach wstępują zarówno gniazda z bolcem, jak i bez niego, większość produkowanych urządzeń elektrycznych ma uniwersalne wtyczki, które będą pasowały w każdym przypadku.

Na rynku dostępne są także różne rodzaje gniazd elektrycznych, które dzielą się pod kątem sposobu montażu na podtynkowe i nadtynkowe. Gniazdo może również posiadać obudowę bez zabezpieczeń lub z zabezpieczeniami chroniącymi przed wpływami zewnętrznymi, na przykład przed wilgocią. Gniazda podtynkowe są osadzane w tak zwanych puszkach, a następnie krawędzie puszek zostają wyrównane z powierzchnią tynku tak, aby stworzyć gładką ścianę. Jeśli konieczny jest montaż kilku różnych gniazd elektrycznych można je zamontować obok siebie w specjalnej puszce wyposażonej w kilka otworów.

Dopasowane do wnętrza

Przy wyborze gniazd elektrycznych znaczenie mają nie tylko parametry techniczne, ale także dopasowanie tego elementu do wnętrza. Wprawdzie jest to stosunkowo nieduży detal, ale trzeba liczyć się z tym, że źle dopasowane gniazdo po prostu nie będzie komponować się z pomieszczeniem i może razić w oczy. Dotyczy to głównie koloru, ale także kształtu. Na przykład na rynku dostępne są różne ciekawe projekty idealne do nowoczesnego wnętrza.

Trzeba także koniecznie pamiętać, aby wszystkie gniazda oraz włączniki wykorzystane w domu lub mieszkaniu były jednolite pod względem estetycznym. Na szczęście dobranie takich elementów nie powinno być dużym problemem, ponieważ producenci zazwyczaj oferują całe zestawy składające się z różnych rodzajów gniazd oraz włączników.