Home » Hobby » Jak powinna być karma dla psów

Jak powinna być karma dla psów

Przez lata właściciele psów wybierali karmę dla swoich pupili kierując się jedynie nazwą producenta lub też preferencjami smakowymi psów. Obecnie producenci karmy dla psów oferują zarówno karmy suche, jak i karmy mokre, które można dobrać nie tylko do wieku czy rasy psa, ale również dostosować do specyficznych wymagań zdrowotnych ukochanego czworonoga.

Karma dla psów – co można znaleźć na rynku


W wielu sklepach zoologicznych właściciele czworonogów mogą znaleźć różne rodzaje karmy, w zależności od wieku psa (inne wymagania ma szczeniak, innych produktów potrzebuje dorosły pies) czy rasy danego psa. Dodatkowo coraz częściej producenci tworzą specjalne mieszanki pokarmu, bogatego w różne składniki mineralne czy witaminy, które mogą być stosowane przez psy z nadwagą czy o masywnej budowie cała, w ciąży lub w czasie laktacji, ale również z różnego rodzaju alergiami czy psy wymagające specjalnych składników odżywczych, poprawiających np. wygląd sierści. Mimo popularności karmy suchej, część hodowców nadal wybiera dla swoich pupili karmę mokrą, dostępną w postaci hermetycznie zamykanych puszek. Takie karmy mają w swoim składzie różne rodzaje mięsa czy podroby, do których dodawane są składniki warzywne oraz różne rodzaje zbóż.

Wielofunkcyjna sucha karma dla psa


Także suche karmy nie stanowią jedynie suchego zamiennika pełnowartościowego pokarmu, jakim były kilkanaście lat temu. Suche karmy dla psów mają w swoim składzie suszone białka zwierzęce oraz warzywa, dzięki którym dieta psa jest bogata w składniki odżywcze oraz bardziej zróżnicowana. W zależności od rodzaju karmy dodatkowe składniki odżywcze mogą korzystnie wpływać na cały układ pokarmowy psa, ale również mogą wzmacniać funkcje obronne organizmu chroniąc pupila przed zapadaniem na różne choroby skóry czy alergie. Dobór składników odżywczych sprawia, że nawet przy długotrwałym podawaniu suchej karmy dla psów pupile nie przybierają nadmiernie na wadze. Dodatkową korzyścią stosowania suchej karmy jest możliwość zadbania o zęby psa. Dzięki specjalnemu kształtowi kawałków karmy, w których wykorzystuje się również specjalne składniki mineralne, nie odkłada się kamień nazębny, dzięki czemu można zadbać o stan uzębienia pupila.

Wybierając karmę dla swojego psa warto brać pod uwagę wiele czynników, także tryb życia pupila. W przypadku karmy dla psów, które spędzają czas głównie w domu, wartość odżywcza i kaloryczność karmy powinna być obniżona w porównaniu z kalorycznością karmy, przeznaczonej dla psów o zdecydowanej większej aktywności.