Home » Wyposażenie domu » Wyposażenie łazienki

Wyposażenie łazienki

Urządzanie łazienki wiąże się z wieloma trwałymi decyzjami, których konsekwencje będziemy obserwować przez lata. W przeciwieństwie do innych mebli, które łatwo można przesunąć, wynieść czy wymienić, armatura łazienkowa jest znacznie trudniejsza do wymiany. Przed jej wybraniem warto się zatem dobrze zastanowić, aby później nie żałować tej decyzji. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania poszczególnych elementów armatury?

Toalety

Podczas decydowania się na konkretny model toalety, musimy przyjrzeć się przede wszystkim jej wysokości. Ponadto, ważne są materiały, z jakich jest wykonana.
Warto zwrócić jednak uwagę także na detale – chociażby rodzaj spłuczki w danym modelu.

Umywalki

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki jest umywalka. W jej przypadku także ważna będzie wysokość.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli umywalek, które są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Możemy wybrać taką w nowoczesnym albo tradycyjnym stylu, stojącą lub wiszącą. Dostosujmy jej kształt i rozmiar do naszego wnętrza.

Kabiny prysznicowe

W wielu łazienkach znajdzie się także kabina prysznicowa. Podczas jej wybierania warto przyjrzeć się przede wszystkim brodzikowi oraz sposobowi zamykania kabiny.
Coraz popularniejsze są prysznice bez brodzika. Takie rozwiązania dość dobrze prezentują się w dużych, przestronnych łazienkach, ale mają także ważne zastosowanie praktyczne. Mogą z nich bez problemu korzystać osoby starsze, chore i niepełnosprawne – do szerokich kabin jest nawet możliwy wjazd wózkiem.

Wanny

Co prawda, nie w każdej łazience znajdzie się dla niej miejsce, ale często w tym pomieszczeniu pojawia się także wanna.
Możliwe, że będzie nas kusił zakup największego możliwego modelu – wanny, w której niemalże można pływać. Warto jednak wcześniej dokonać chłodnego rachunku – ile będzie kosztować nas jednorazowa kąpiel w takiej wannie. Może się wówczas okazać, że lepiej, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym, zrobimy, jeśli wybierzemy wannę mieszczącą nieco mniej litrów wody.
Ciekawym rozwiązaniem są także wanny połączone z prysznicami. W zależności od nastroju, czasu i ochoty możemy wówczas wziąć szybki prysznic albo wykąpać się w wannie. To także dobre rozwiązanie dla rodzin, w których każdy ma inne potrzeby higieniczne, a z powodu braku miejsca trzeba zdecydować się na jedno z dwóch – wannę lub kabinę prysznicową. Kabina montowana na wannie to rozwiązanie kompromisowe, z którego wszyscy powinni być zadowoleni.