Zima to czas, kiedy wielu z nas wybiera się na narty. Austria, polskie Tatry, Włochy, Bułgaria – miejsc, do których warto udać się na narty jest mnóstwo. Jeśli nie stać nas finansowo i czasowo na to, aby wybrać się na narty do miejsca oddalonego od nas o kilkaset kilometrów, możemy udać się na wyciągi znajdujące się w Warszawie, w okolicach Lublina, a także w Krakowie.
Jeśli jednak udajemy się na narty do odległych miejsc, wówczas powstaje problem przewiezienia nart. Większość osób decyduje się na jechanie z nartami znajdującymi się wewnątrz samochodu. Niestety, narty przewożone w ten sposób mogą powodować zagrożenie dla kierowcy i dla pasażerów.
Jeśli wydarzy się wypadek, ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania w ramach autocasco właśnie ze względu na obecność nart znajdujących się w środku samochodu. Poza tym istnieją kraje, w których istnieją specjalne ustawy, wedle których kierowców przewożących narty w środku samochodu karze się mandatem.
Inny sposób przewożenia nart to położenie ich na dachu samochodu. W taki sposób można udać się na trasę Kraków – Warszawa, jednakże jeśli chcemy udać się na narty z Polski w austriackie lub włoskie Alpy, wówczas możemy narazić nasze narty Rossignol na zniszczenie. Podczas przewożenia nart na dachu mogą zniszczyć się ich ślizgi oraz wiązania.
Bagażniki nadachowe na narty
Rozwiązaniem tego problemu może więc okazać się wożenie nart na dachu w specjalnym bagażniku. Istnieją firmy, w których można zamówić bagażnik na dach w rozmiarze pasującym do naszego samochodu. Każda osoba, która często wyjeżdża na narty może uznać, że jest to opłacalny dla niej zakup. Istnieje także możliwość wypożyczania takich bagażników na dach, co jest wygodne dla osób, które na narty wyjeżdżają jedynie sporadycznie.
Przepisy panujące w innych krajach
Wyjeżdżając na narty do obcego kraju, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie przepisy drogowe panują w określonych krajach. Na przykład wyruszając do Czech koniecznie trzeba mieć przy sobie kamizelkę odblaskową. Niektóre kraje nie pozwalają także na korzystanie z CB radia. Trzeba mieć na to specjalne pozwolenie. Tak jest na przykład w Austrii.
Opony zimowe
Niemcy to kraj, w którym spotkamy się z bezwzględną koniecznością montowania sobie opon zimowych na kołach już od grudnia. Za jeżdżenie na letnich oponach grozi nam niestety mandat. Wysokość mandatu za brak zimówek to około 40 euro w 2015 roku. Jeśli spowodujemy kolizję i nie będziemy przy tym posiadali opon zimowych w okresie, gdy jest to wymagane, wówczas wysokość mandatu wzrośnie niestety dwukrotnie.
Wyjeżdżając do małych górskich wiosek, koniecznie trzeba mieć ze sobą łańcuchy. Jeśli przed naszym samochodem będzie istniała konieczność wspinania się po drogach z dużym nachyleniem, wówczas łańcuchy będą koniecznością. Bez nich może być zarówno niebezpiecznie, jak i nieekonomicznie – nasz samochód będzie spalał zbyt dużo paliwa. Każdy powinien wiedzieć, że nieumiejętne założenie łańcuchów może spowodować, że pękną i uszkodzą podwozie.
Assistance na wyjazd
Warto także posiada assistance na wyjazd w narty. Przez mrozy akumulatory zamarzają szybciej. Zdarza się to zwłaszcza dieslom starszej generacji. Poza tym, problemem może okazać się wjechanie w zaspę. W takich sytuacjach nieoceniona wydaje się pomoc ubezpieczyciela. Kupując assistance dla podróży konieczne jest określenie, że pomoc musi nam się należeć niezależnie od miejsca, w którym będziemy się znajdowali.