Stelaże do zabudowy ciężkiej i lekkiej – co warto wiedzieć?

stelaże podtynkowe

Stelaże podtynkowe już od jakiegoś czasu cieszą się stale rosnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, z ich pomocą możemy w dowolny sposób zaaranżować całą łazienkę. Na rynku dostępne są stelaże do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Co powinieneś wiedzieć na temat ich montażu? Służymy poradą.

Aranżacja łazienki według naszych potrz3b i upodobań może być długotrwałym i niełatwym procesem. Używając stelaży podtynkowych można tę czynność znacznie ułatwić. Na rynku dostępnie są stelaże przystosowane do przenoszenia większych lub mniejszych obciążeń.

Stelaże do zabudowy ciężkiej

Montaż miski ustępowej wraz ze spłuczką wymaga użycia stelaża do zabudowy ciężkiej. Przed wykonaniem obmurowania, na leży jednak pamiętać o kilku zasadach. W pierwszej kolejności do ściany przykręcamy ramę wraz ze zbiornikiem rezerwuarowym. Po tej czynności przystępujemy do podłączania spłuczki do instalacji wodociągowej. W dalszej kolejności montujemy śruby, na których zawiśnie miska ustępowa. Dopiero teraz możemy przejść do dalszego etapu.
Forma obmurowania zależna jest od rodzaju spłuczki, w jaką wyposażony jest nasz zestaw. W przypadku spłuczki z dolnym (pionowym) odpływem, obmurówkę stelaża podtynkowego wykonujemy po bokach, a całą konstrukcję podpieramy specjalnymi „nogami”, które przejmą na siebie część ciężaru instalacji. Należy je przymocować do ramy nośnej oraz do podłogi. Dopiero teraz możemy przystąpić do wykonania bocznej obmurówki, mając przy tym pewność, że tak przygotowana konstrukcja z całą pewnością zniesie ciężar miski ustępowej.
W przypadku spłuczki z bocznym odpływem, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania obmurówki u dołu stelaża podtynkowego.
Do wykończenia używamy płyty gipsowo-kartonowej.

Stelaże do zabudowy lekkiej

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej mogą być montowane na dowolnej ścianie, bez względu na to, czy jest to ścianka działowa, czy konstrukcja masywna. Należy jednak pamiętać o właściwościach akustycznych – w trosce o komfort domowników, lepiej będzie wybrać cięższą ścianę, o wyższej masie właściwej.
Stelaż podtynkowy mocujemy przy użyciu kołków rozporowych. Z ich pomocą możemy w łatwy sposób zdystansować całą konstrukcję, zależnie od naszych potrzeb. Pu ustaleniu wysokości nóg wysuwanych z ramy, należy zadbać o ich solidne przytwierdzenie do podłogi. Do wykonania obudowy należy użyć płyt gipsowo-kartonowych, najlepiej wodoodpornych. Grubość? Zależnie od potrzeb – od 9 do 18 mm. Miskę ustępową należy montować dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku ramy do zabudowy ciężkiej – podwieszając ją na uprzednio zamontowanych śrubach, skontrowanych przy użyciu nakrętek.

Duży wybór produktów budowlanych i wykończeniowych znajdziesz na stronie Szydlowski, kategoria stelaże podtynkowe

Ponury
Author

Ponury