Home » Zdrowie i uroda » Spray na gardło nie tylko przy stanach zapalnych

Spray na gardło nie tylko przy stanach zapalnych

Zwykle po spray na gardło sięgają osoby, które mają problemy z gardłem w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Często ból gardła towarzyszy przeziębieniom, ale może również być skutkiem ubocznym po intubowaniu w czasie operacji. Jak wybierać spraye na gardło, aby były skutecznie zwalczały ból gardła o różnym podłożu?

Infekcja powodem bólu gardła

Najczęściej po spray na gardło sięga się w czasie infekcji, gdy przeziębieniu towarzyszy ból gardła, trudności z przełykaniem, ale również obrzęk błon śluzowych. Zastosowanie sprayu przynosi ulgę, zmniejszając ból oraz umożliwiając przełykanie.

Spray jest skuteczniejszy niż tabletki na gardło także dlatego, że działa miejscowo. Tabletki mogą pomagać przy nadmiernym przesuszeniu gardła, jednak w przypadku stanów zapalnych ze zmianami ropnymi nie leczą skutecznie zmian w gardle, a jedynie przyczyniają się do ich dalszego przedostawania do układu pokarmowego. W konsekwencji mogą zatem doprowadzić do problemów gastrycznych.

Ból gardła w wyniku… mówienia

sore-726012_960_720Niektóre rodzaje sprayów na gardło powstają z myślą o osobach, które „pracują głosem”. Chodzi tutaj głównie o nauczycieli i aktorów, u których ból gardła jest związany z nadmiernym przesuszeniem błony śluzowej.

W tym przypadku spray na gardło powinien przede wszystkich nawilżać gardło, przynosząc szybkie ukojenie. Zalecane spraye na taki rodzaj bólu powinny zawierać w swoim składzie głównie zioła: tymianek, szałwię czy podbiał. Także ziołowe spraye stosowane doraźnie mogą być używane jedynie przez krótki czas, a ich dalsze stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Skutki uboczne zabiegów

Ból gardła czy nadmierne przesuszenie błon śluzowych nie musi jednak świadczyć o zmianach chorobowych w organizmie. Do bólu gardła może również dochodzić po zaintubowaniu pacjenta w czasie operacji czy po przejściu serii naświetleń w ramach radioterapii, a nawet po operacyjnych zabiegach stomatologicznych.

W tym przypadku spray powinien nawilżać błony śluzowe, zmniejszając przez to dolegliwości bólowe.