Home » Uncategorized » Magnesy ferrytowe – niemetaliczne materiały ceramiczne

Magnesy ferrytowe – niemetaliczne materiały ceramiczne

ring ferriteW dzisiejszych czasach inżynieria materiałowa jest prężnie rozwijającą się dziedziną. Z tego powodu obecnie na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych materiałów. Z pewnością do grupy tych materiałów możemy zaliczyć magnesy ceramiczne, które jednocześnie obecnie są najczęściej produkowanym rodzajem magnesów.

Magnesy ceramiczne

Magnesy ceramiczne, nazywane również magnesami ferrytowymi, obecnie są najczęściej spotykanym na rynku rodzajem magnesów. Swoją nazwę zawdzięczają ferrytowi, czyli popularnej odmianie alotropowej węgla, która posiada budowę spinelu. Jednak warto wiedzieć, iż występują również materiały niemetaliczne ceramiczne, które pomimo, iż posiadają własności ferromagnetyczne, w swoim składzie nie zawierają żelaza. Magnesy ferrytowe zazwyczaj charakteryzują się również zawartością metali, których stopień utlenienia wynosi +2. Jednak i od tej reguły występują wyjątki, ponieważ nie każdy magnes trwały charakteryzuje się takim samym stopniem utlenienia zawartego w nim metalu.

Wytwarzanie ferrytu

Warto wiedzieć, iż podstawowy składnik magnesu trwałego czyli ferryt, wytwarzany jest zazwyczaj w procesach spiekania. Proces ten jest jedną z odmian metalurgii proszków. Polega na spiekaniu proszków ceramicznych lub metalicznych w wysokich temperaturach. Proces spiekania zachodzi samorzutnie, jego aktywność związana jest bezpośrednio ze wzrostem temperatury. Zazwyczaj wówczas zbiór ziaren, które bezpośrednio stykają się ze sobą, jednocześnie trwale się wiążą, co jest przyczyną skurczenia się całego układu.

Zastosowanie magnesów ferrytowych

Magnesy trwałe ferrytowe najczęściej stosuje się podczas produkcji między innymi silników elektrycznych oraz sprzęgieł magnetycznych, a także głośników czy separatorów magnetycznych. Wykorzystywane są również do produkcji kompasów, a także uchwytów. Jednak obecnie to właśnie magnesy neodymowe powoli wypierają magnesy o strukturze ferrytycznej, pomimo to wciąż możemy znaleźć wiele możliwości aplikacyjnych wspomnianych magnesów na naszym rynku.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą Biegun oferującą magnesy ferrytowe i neodymowe