Home » Kuchnia i kulinaria » Jak wybrać idealną patelnię?

Jak wybrać idealną patelnię?

Patelnia jest niezwykle ważnym elementem każdej kuchni. Używamy jej niemal codziennie do smażenia czy duszenia naszych ulubionych potraw. Dlatego tak ważny jest właściwy jej wybór. Jednak nie ma patelni uniwersalnej, która zaspokoiłaby potrzeby wszystkich. Patelnia, którą powinniśmy kupić musi być przystosowana do naszych indywidualnym preferencji.

Do czego służy nam patelnia?

To pytanie musimy sobie zadać przed udaniem się do sklepu i wyborem określonego modelu. Być może używamy patelni najczęściej do smażenia na niej jajecznicy, albo do robienia naleśników. To do jakich celów jest w naszej kuchni przeznaczona patelnia musi determinować konkretny wybór.

Jeżeli używamy patelni jedynie do robienia naleśników możemy pokusić się o specjalny model do tego celu przeznaczony. Jeżeli odżywiamy się zdrowo możemy zastanowić się nad patelnią grillową.

Parametry naszej patelni

Wybór patelni to również jej wielkość, ciężar, materiał z jakiego jest wykonana. Jeżeli mieszkamy sami i patelni używamy jedynie do przygotowania sobie jajecznicy nie potrzebujemy wielkiej patelni o średnicy dajmy na to trzydziestu dwóch centymetrów. W takiej sytuacji nie potrzebujemy także patelni zbyt głębokiej. Choć jeżeli mielibyśmy postawić na patelnię głębszą, a patelnię do naleśników, w powyższej sytuacji lepiej sprawdzi się model głębszy.

Jeżeli za pomocą patelni smażymy naleśniki możemy wybrać patelnię przeznaczoną specjalnie do tego celu. Nie sprawdzi się w tym przypadku ciężka patelnia żeliwna lub tytanowa, ponieważ po prostu ciężko będzie nam nią operować przy smażeniu naleśników. Rozmiar i ciężar patelni powinniśmy również dobrać do swojej postury. Jeżeli jesteśmy drobnymi kobietami wybierzmy patelnie, którymi łatwo nam będzie manewrować. Jeżeli mamy kuchenkę indukcyjną konieczny będzie wybór patelni na indukcję.

Patelnia na indukcję

Bardzo ważnym kryterium wyboru patelni jest rodzaj posiadanej przez nas kuchenki. Najbardziej popularne są wciąż kuchenki z palnikami gazowymi, których zaletą jest to, że można na nich używać wszelkiego rodzaju patelni i naczyń. Jeżeli zdecydujemy się na zakup kuchenki indukcyjnej będziemy musieli zakupić do niej patelnię na indukcję. Obecnie nie jest to jednak dużym problemem. Sklepy są pełne różnych typów patelni na indukcję. Wybór kuchenki powinien być więc zgodny z naszymi osobistymi preferencjami. Kuchenki indukcyjne mają wiele zalet. Jedną z nich jest jest ich łatwość w utrzymaniu. Kuchenkę z płytą czyści się o wiele szybciej i łatwiej niż kuchenkę z palnikami, przy której należy za każdym razem demontować i osobno czyścić każdy palnik. Kuchenka indukcyjna to również estetyczny wygląd.

Patelnia na indukcję jest niezbędna dla posiadaczy kuchenek z płytami indukcyjnymi. Użycie naczyń i patelni nie przeznaczonych konkretnie do tego celu uniemożliwi nam przygotowanie posiłków. Patelnia na indukcję tak samo jak inne patelnie występuje w różnych wariantach. Patelnie na indukcję mogą być wykonane z różnych materiałów i występować w rozmaitych kształtach.

Źródło: