Home » Wyposażenie domu » Jak wybrać doskonały ręcznik

Jak wybrać doskonały ręcznik

towels-923505_960_720Co musimy wiedzieć o ręcznikach przed ich kupnem ? Oprócz ceny i koloru powinniśmy zwrócić uwagę na inne istotne detale. To właśnie cechy szczególne będą determinować wygląd, trwałość oraz wpływać na cenę ręcznika. Jednak zakup najdroższego ręcznika nie oznacza, że dostaniemy ręcznik jakiego szukamy i jaki jest nam potrzebny.

Trzeba rozważyć także cel jaki mają spełnić ręczniki frotte. Czy będą one przeznaczone dla gości czy gospodarza, czy mają pełnić rolę ozdoby, czy będą używane na co dzień. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na takie detale jak materiał, waga, i rozmiar czy nawet „konstrukcja” ręcznika.

Bawełna to podstawa

Wybierając ręcznik frotte czy inny warto skupić się na materiale z którego jest wykonany. Najlepsze ręczniki zrobione są ze 100% bawełny. Jest ona miła w dotyku, trwała, doskonale absorbuje wodę. Krajami, które produkują najlepsze ręczniki na świecie są Egipt, Turcja, Stany Zjednoczone i Brazylia. Ręczniki wyprodukowane w tych krajach wyróżniają się unikalnymi cechami.

Im ciężej tym lepiej

Gramatura ręczników jest sprawą wysoce indywidualną i zależy od gustu i potrzeb. Na dni upalne lepsze są ręczniki cieńsze i i bardziej puszyste, zaś w zimą grubsze, aby nie tylko osuszały ciało, ale także je grzały.

Jeżeli chodzi o przydatność ręczników, to właśnie gramatura jest najbardziej istotnym czynnikiem. Ręczniki o gramaturze powyżej 700 uważane są za luksusowe o bardzo wysokiej jakości.

Rozmiary rozmiarowi nierówny

Dobierając rozmiar ręcznika należy kierować się tym do jakiego celu będzie przeznaczony. Ręczniki frotte do łazienki są zazwyczaj w rozmiarach od 27×52 do 30×58. Standardowy wielkość zapewnia szybkie schnięcie i łatwe składanie. Ręczniki do rąk są mniejsze niż łazienkowe i zazwyczaj zawierają różne motywy ozdobne. Jednymi z większych ręczników są te o rozmiarach od 35×60 do 40×70 mogą być stosowane także jako ręczniki plażowe.

Kolorowo czy neutralnie?

Pomijając rozmiary i gramaturę trzeba przemyśleć jeszcze sprawę zdobień na ręcznikach. Czy mają być to raczej gładkie ręczniki czy raczej z ozdobnymi motywami. Dużą rolę odgrywa także kolor ręczników.

Ręczniki frotte małe czy duże najlepiej kupować w neutralnych barwach, aby zawsze komponowały się w wnętrzem łazienki. Jeśli chodzi o te przeznaczone na plażę tu lepiej sprawdzą się kolory ciemne.

Pielęgnacja przede wszystkim

Zanim zaczniemy używać ręczników, które kupiliśmy warto je wyprać z kilku prostych powodów. Przede wszystkim ten sposób pozbędziemy się wszystkich substancji, które zostały użyte podczas produkcji ręczników. Substancje te powodują również, że ręcznik może nie absorbować wody tak jak powinien, dlatego jest to kolejny poród dla którego warto go wyprać.

Nie należy stosować wybielaczy, ponieważ niszczą tkaniny, lepiej używać łagodnych detergentów. Co więcej, aby ręczniki dobrze absorbowały wodę należy unikać płynów do płukania. Najlepiej je prać w temperaturze 60 stopni, wyższe temperatury też mogą zniszczyć ręcznik.

Odpowiednia pielęgnacja ręczników sprawi, że będą nam długo służyć. Wskazówki producenta bardzo umieszczone na metce od ręcznika bardzo się przydają. Stosując się do nich będziemy mieć pewność, że nie ulegną zniszczeniu w krótkim czasie.