Musisz zainwestować w kontenery do firmy? Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, bo trzeba je dopasować do specyfiki branży. Materiały organiczne można trzymać w produktach wykonanych z metalu, ale już do składowania akumulatorów trzeba postawić na kontenery z tworzywa kwasoodpornego.
No co zwrócić uwagę przy wyborze kontenera?
Kontenery powinny być przede wszystkim dobrze dobrane pod względem rozmiaru. Wszystko zależy od firmy, którą prowadzimy. Jeśli często mamy do czynienia z materiałami wielkogabarytowymi, należy postawić na większy pojemnik, by śmieci nie wysypywały się na zewnątrz. Warto też przyjrzeć się realizacji.
Niektóre kontenery są dodatkowo wzmacniane lub pokryte specjalną powłoką, ale są też proste modele, które służą głównie do składowania codziennych odpadów organicznych. Wówczas nie będą potrzebne dodatkowe zabezpieczenia. Dobrze też zastanowić się nad sposobem opróżniania produktów. Niektóre kontenery są wyposażone w drzwi, inne mają mechanizm do przechylania lub klapy z tworzywa sztucznego ułatwiające wyciąganie odpadów. Kontenery trzeba dobierać z głową.
Jeśli prowadzimy firmę produkcyjną, w której codziennie tworzy się zawrotną ilość śmieci i są problemy z ich składowaniem, lepiej wybrać większe pojemniki, by nie trzeba ich było ciągle opróżniać. Z kolei jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiego biura, wystarczą niewielkie metalowe pojemniki z możliwością przechylania lub otwierania drzwiczek. Dostęp do śmieci powinien być jak najprostszy, by nie tracić czasu na opróżnienie kontenerów i rozliczenie ze śmieciarzami. Wprawdzie wywóz śmieci jest ważny, ale nie najważniejszy. Jego organizacja nie powinna być tak absorbująca.
Kontenery do zadań specjalnych
Wysokospecjalistyczne branże są zmuszone do zainwestowania w specjalne kontenery wykonane ze stali kwasoodpornej. Służą one do składowania starych akumulatorów, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Żeby przechowywać takie elementy, trzeba mieć odpowiednie warunki. Ołów i jego pochodne, kwas siarkowy, związki metali ciężkich – to tylko niektóre składniki, które powodują sporo problemów.
Z tego względu należy przyłożyć szczególną uwagę do przechowywania, transportowania i składowania katalizatorów. Nie mogą być one łączone z innymi odpadami, bo wymagają specjalnej obróbki. Nic więc dziwnego, że zasady recyklingu są zdefiniowane prawnie. Według art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami firmy zajmujące się sprzedażą takich produktów, muszą odebrać zużyty akumulator. Producent, który dostarcza takie artykuły na szeroką skalę musi zapewnić system zbiórki tych produktów, który ma być dostępny niezależnie od lokalizacji.
Takie obostrzenia nie powinny dziwić. Segregowanie odpadów ma ogromne znaczenia dla ochrony środowiska. Znajduje to odzwierciedlenie w przepisach, ale ważne jest, by pojedynczy ludzie też mieli świadomość powagi sytuacji i sami z siebie prowadzili właściwą gospodarkę odpadami.