Home » Wyposażenie domu » Oświetlenie, a rodzaje pomieszczeń w domu

Oświetlenie, a rodzaje pomieszczeń w domu

Oświetlenie w domu jest kluczową kwestią. Wpływa na nasze samopoczucie, na estetykę pomieszczenia, jak i na naszą każdą codzienną czynność.

Oświetlenie dużych i małych pomieszczeń

Oświetlenie pomieszczenia będzie różne, w zależności od jego wielkości. By oświetlić mały i wąski przedpokój wystarczy nam jedna lampa wisząca umieszczona w centralnym miejscu przedpokoju. W ten sposób nasz mały korytarzyk zamieni się w miejsce jasne i przyjemne.
W dużym pokoju za to oświetlenie będzie wymagało więcej zachodu. Nie da się ukryć, że oświetlenie bardzo dużego salonu nie skończy się na umieszczeniu odpowiedniego żyrandola, czy lampy wiszące industrialne w centralnym punkcie pomieszczenia. Takie światło ogólne, będzie dla nas za słabe, gdy będziemy chcieli pooglądać wieczorem telewizję, czy poczytać książkę na fotelu w kącie pomieszczenia. Do dużych pomieszczeń oraz do takich, które pełnią wiele funkcji, prócz światła ogólnego konieczne jest także tak zwane oświetlenie miejscowe bądź punktowe. Doskonale w tej roli sprawdzą się małe lampki stołowe, lampy stojące, oświetlenie do kontaktu, ledy, a także świetlne girlandy. Każde z tych dodatkowych oświetleni sprawdzi się w innej sytuacji.

Lampki stołowe, czy cotton balls?

Lampa stołowa przyda się tym, którzy sporo pracują, przy to przy stole, czy przy biurku. Sprawdzi się do porannego czytania gazety, gdy pora bardziej jesienna niż letnia, do odrabiania lekcji wieczorową godziną, czy do pisania, grania oraz pracy na laptopie tudzież komputerze stacjonarnym.

Lampa stojąca powinna być wszędzie tam, gdzie pragniemy siedzieć po zmroku i oglądać telewizję albo czytać książkę. Powinniśmy dbać o nasz wzrok i wyznaczyć sobie jeden punkt takiego intelektualnego relaksu i od razu zaplanować adekwatne oświetlenie w tym miejscu.
Ledy za to, to doskonałe źródło światła w kuchni! Wystarczy je umieścić nad blatem, bądź wzdłuż niego, by uzyskać dobrze oświetlony obszar do gotowania. Ułatwi nam to znacząco pracę w kuchni, a do tego jest rozwiązaniem energooszczędnym i gustownym. Czego chcieć więcej?

Lampka umieszczona w kontakcie bardzo dobrze sprawdza się do dziecięcych pokojów. W końcu wiele dzieci nie czuje się komfortowo, śpiąc w egipskich ciemnościach. W takim wypadku wystarczy tylko umieścić lampkę w kontakcie i pozwolić dziecku odejść w objęcia Morfeusza. Takowa lampka nie emituje rażącego światła oraz jest energooszczędnym rozwiązaniem.

Girlandy świetlne sprawdzają się świetnie do dekoracji pomieszczenia. Bardzo ładnie wyglądają zawieszone koło luster, okien, czy jako element dekoracyjny. Nie należy ich traktować jako alternatywne źródło światła, a raczej jak piękną dekorację świetlną, która nada naszemu wnętrzu wysmakowany klimat.

Oświetlenie należy dopasować zarówno do naszych potrzeb, jak i stylu, w jakim mamy urządzony dom, bądź mieszkanie. W ten sposób uzyskamy wnętrze, które nie tylko będzie funkcjonalne, ale ładne i estetyczne. Wystarczy odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i dbałość o nasze samopoczucie, by z chęcią spędzać długie godziny we własnym mieszkaniu.